Стало відомо, хто відправив Онищенка у Іспанію

Передвиборча боротьба змусила біглого нардепа 8 скликання Олександра Онищенка засвітити карти.

І йдеться навіть не про те, що газового бізнесмена Онищенка висувала Соціалістична партія. Назви в нашій країні вже мало що означають.

Мова про інше. Онищенку прийшлося пояснювати причини своєї 3-річної відсутності в країні. Адже, балотуватися у народні депутати має право громадянин, який проживає в Україні останні 5 років. І тут почалося… Політик повідомив, що вчився за кордоном у школі верхової їзди. В автобіографії кандидата у народні депутати ця версія не згадувалась і Центрвиборчком обставину цю не враховував. Версія матеріалізувалася, коли суд відмовив Онищенку у скарзі на дії ЦВК.

У рішенні Шостого апеляційного суду від 1 липня наводяться пояснення Онищенка, що з 21.07.2015 по 21.07.2016 він перебував за межами України понад 180 календарних днів у зв’язку з відрядженням в якості відповідального тренера за підготовку спортсменів національної збірної команди України з подолання перешкод у Олімпійських Іграх-2016 у м. Ріо-де-Жанейро (Бразилія) та Олімпійських Іграх – 2020 у м. Токіо (Японія). Також Онищенко повідомив, що в липні 2016 року був змушений залишити територію України через побоювання стати жертвою переслідування чинної на той час влади, як він вважає, за його політичні переконання.

Крім того, біглий нардерп начебто отримав статус заявника в процесі міжнародного захисту, що підтверджується документом, виданим Урядом Іспанії.

Але суддів це не переконало. На їх думку, належним доказом, що Онищенко перебував за кордоном як член національної збірної команди з кінного спорту, стало б рішення Міністерства молоді і спорту України про включення його до складу офіційної делегації. Однак такого документу немає. Посилання на рішення і протокол засідання правління Громадської організації «Всеукраїнська федерація кінного спорту України» суд не взяв до уваги, тому що не вважає, що вони доводять статусу учасника офіційної делегації національної збірної. Доводи про політичне переслідування суд також розцінив як такі, що не доводять факту проживання в Україні.

4 липня Верховний суд розглядав скаргу і почув нові аргументи, що в Іспанію Онищенка відправило ТОВ «Конюшня Бутенка О.» на навчання та підвищення кваліфікації у період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року в Іспанії в школі верхової їзди «Середземний кінний тур Оліва Нова»  (Centro Ecuestre Oliva Nova SL ). Але суд критично поставився до цього, оскільки інформація про навчання не згадувалась в автобіографії, поданій до ЦВК, і при прийняття спірного рішення не враховувалась. Суд зауважив, що в документах відсутня інформація про періоди навчання (семестри тощо), що має суттєве значення для встановлення обставин справи. Крім того, суд вважає, що версії про одночасне перебування Онищенка за кордоном в якості тренера і навчання як вершника суперечать одна одні. Скаргу залишили без задоволення.

Тоді Онищенко знову звернувся до суду про перегляд рішення за нововиявленими обставинами. Повідомив, що тільки 5 липня 2019 з листа школи верхової їзди дізнався про фактичні строки навчання та порядок організації процесу навчання. А саме, що з 1 червня 2016 ним пройдено шість семестрів навчання і зараз триває сьомий, а саме:

–  в 2016 році: з 01.06.2016 по 16.12.2016 – один семестр;

–  в 2017 році: з 06.01.2017  по 19.05.2017  та з 01.06.2017 по 15.12.2017 – два семестри;

– в 2018 році: з 05.01.2018 по 18.05.2018 та з 01.06.2018 по 14.12.2018 – два семестри;

– в 2019 році: з 04.01.2019 по 24.05.2019 та з 01.06.2019 по 13.12.2019 (триває) – два семестри;

Також школа верхової їзди роз’яснила, що за їхніми правилами участь в національних змаганнях або змаганнях міжнародного рівня зараховується до строку навчання як його невід’ємна складова. Скільки ще скакати, або точніше сказати, навчатися Олександру Романовичу, в школі не повідомили.

Онищенко просив переглянути рішення і переконував, що умови навчання стали йому відомі після подачі позову. Але суд відмовився вважати це нововиявленими обставинами.

До виборів залишалося два тижні. Схожу проблему з проживанням в Україні мав також колишній замглави «Нафтогазу» Сергій Кацуба, якому аналогічно відмовили в реєстрації кандидатом в народні депутати від Опозиційного блоку.

Синхронно 10 липня на сайті «ОРД» з’явилися дуже схожі за змістом і формулюваннями заяви деякого Олександр Палатного.

Як керівник ТОВ «ФК «Фактор Стабільності» він звертав увагу на непроживання Онищенка і Кацуби в останні роки в Україні і закликав не голосувати за них і Соціалістичну партію та Опозиційний блок, що їх висували.

Про експерта Палатного якось чути раніше не доводилось, як і про компанію «Фактор Стабільності», створену в березні 2019.

Тепер ці публікації з сайту видалені, але, на щастя, відкриваються з кешу і ми можемо їх побачити та порівняти.

І от в один день до Печерського суду надійшли позови в інтересах Онищенка і Кацуби про визнання неправомірними та такими, що порушують виборче законодавство дій з розміщення завідомо недостовірних та наклепницьких відомостей. Суд визнав заяви Палатного завідомо недостовірними і наклепницькими.

Після цього Шостий апеляційний суд отримав заяву про перегляд справи і нововиявленою обставиною називали рішення Печерського суду з приводу наклепу. Суд погодився і визнав, що таке рішення встановлює факт виїзду Онищенка в інтересах інших організацій, а не в приватних справах. Зазначалося, що позиція Печерського суду обов’язково має бути врахована.

«Сумніви щодо проживання Онищенка в Україні протягом останніх п’яти років вирішені Печерським районним судом м. Києва 12.07.2019 у справі № 757/36210/19-а», – сказали в Шостому апеляційному адмінсуді і скасували постанову ЦВК про відмову в реєстрації на виборах. Тепер комісію зобов’язували внести дані про Онищенка у виборчий бюлетень.

Однак уже в день виборів 21 липня Верховний суд таки скасував рішення на користь Онищенка, не погодившись, що воно є нововиявленою обставиною. Тому що навчання в школі мало місце на момент прийняття рішення і було добре відомою Онищенку обставиною, оскільки він був учасником тих подій, адже це саме він проходив навчання у школі. До слова, у Кацуби також не вийшло…

А тепер ще кілька слів про те, хто ж відправив Онищенка вчитися в Іспанію. Із вищевикладеного дізнаємося, що направлення дало ТОВ «Конюшня Бутенка О.». Засновником підприємства є Віталій Бутенко. Він та його брат Олексій, який відомий бізнесом на біогазі, є партнерами дружини Романа Насірова Катерини Глімбовської по ТОВ «Фонд будівельних ресурсів України». Засновниками цієї фірми вони стали у 2007 році. Цікава подробиця: за інформацією ЗМІ, саме «Фонд будівельних ресурсів України» займався будівництвом конюшні Бутенка.

У реєстрі є юридична особа зі схожою назвою – ТОВ «Конюшня Бутенко». Її засновниками є той самий Віталій Бутенко і В’ячеслав Черепаня, який був помічником народного депутата Нестора Шуфрича у Верховній раді 4-8 скликань. Шуфрич і Онищенко свого часу були сусідами в елітному Козині, скупивши 14 гектарів землі яхт-клубу.

Днями ми очікуємо передачі до Вищого антикорупційного суду справи за обвинуваченням ексголови ДФС Романа Насірова у  зловживанні владою і службовому підробленні при наданні компаніям Олександра Онищенка розстрочок податкового боргу та зобов’язань на 2 млрд грн. Майже два роки читань обвинувального акту в Шевченківському суді столиці, багато годин роботи суддів і прокурорів – тепер коту під хвіст. І байдуже скільки інших справ можна було б розглянути за цей час. Корупційні справи передають у спеціальний новостворений суд, який має розсудити краще… Сподіваємося, що воно справді того варте.

По материалам:  sud-report.org.ua